BWA Galeria Sanocka zaprasza na otwarcie wystawy:

Grzegorz Tomczyk

taniec na falach

26.08 godzina 18:00
wstęp wolny
wystawa trwa do 23.09.2016

„Zagadnienie destrukcji, przewrotnie pojmowanej jako akt kreacji to główna oś twórczości Grzegorza Tomczyka. Jako, że nic w materialnym świecie nie jest w stanie oprzeć się unicestwiającej sile czasu znaczenie zyskuje sama idea, którą artysta nasyca swoje obrazy. Jego malarstwo ujawnia celowe działania kojarzone dotychczas z niszczeniem, rozpadem, dezintegracją takie jak prucie, strzępienie, drapanie, cięcie, opalanie. Jest malarstwem destrukcji. Tam, gdzie osiąga ona swój kres uwypukla się pęknięcie, symboliczna granica, styk, mistyczne „pomiędzy”, za którym następuje kreacja i cały proces zatacza kolejne koło na zasadzie linearnej ciągłości.
To przekraczanie granic znajduje swój wyraz w prezentowanym na wystawie cyklu pt.”Taniec na falach”. Zaczerpnięte z mitologii greckiej nawiązanie do kolejnych rzek pokonywanych przez duszę ludzką w Hadesie, którymi nazwane zostały obrazy odzwierciedla artystyczne poszukiwania, kolejne etapy twórczych zmagań z tematem destrukcji. Grzegorz Tomczyk posługuje się autorską techniką, procesem kombinowanym na płótnie, gdzie obok tradycyjnych mediów malarskich wykorzystuje zabiegi na krawędzi malowania i jednocześnie nie robienia tego.
Płótna mają zunifikowany format, co nadaje im formalnej przejrzystości i kieruje uwagęwprost na materię. Przekaz płynie wprost z kompozycji, które przewrotnie, w opozycji do pozornego chaosu destrukcji wydają się być matematycznie wykreślone. Poprzez ten kontrast narracja płótna zyskuje jeszcze większy dramatyzm, a materia obrazu zdaje się wychodzić poza jego płaszczyznę chcąc wciągnąć odbiorcę w odwieczną grę bytu i nie­bytu, światła i cienia, chaosu i kosmosu, zniszczenia i kreacji. Rozdarcie biegnące przez środek części z obrazów jest ujęte w ramy widocznych w przekroju kolejnych warstwy farby, następnych żywotów obrazu. To symboliczne pęknięcie stanowi wyraz przełamania dyktatury skończonego formatu dzieła. Artysta ma nadzieję, że przez tą wąską szczelinę uda się dostrzec miejsce styku destrukcji i konstrukcji, istnienia absolutu.” /Aleksandra Nowicka/

ZAPRASZAMY!!!

Skip to content